Aukcje • Obsługa nowego interfejsu RestApi

W poradach znajdziesz wskazówki dotyczące konfiguracji oraz instrukcje "krok po kroku".
Regulamin forum
W związku z ciągłymi pracami nad EU, część funkcji zawarta w pomocy może być nieaktualna albo w ogóle nieopisana. Jeśli natrafisz na taki temat lub będzie coś niedoprecyzowane, wówczas zgłoś w nim swoje uwagi.
PhotoSoft
Administrator
Posty: 1731
Rejestracja: 14 cze 2011, 13:10
Kontaktowanie:

Aukcje • Obsługa nowego interfejsu RestApi

Postautor: PhotoSoft » 08 kwie 2019, 13:14

Od czerwca stary interfejs WebApi do zarządzania aukcjami ma zostać wyłączony. Po tym czasie obsługa będzie możliwa tylko i wyłącznie poprzez nowy interfejs RestApi.

UWAGA :!: Domyślnie obsługa nowego interfejsu przez EU jest w fazie testowej i jest wyłączona. Można ją włączyć w zakładce "Ustawienia -> Konfiguracja -> Ogólne -> Allegro.pl". Bez tego opcje opisane poniżej nie będą widoczne.

Po aktywacji opcji z nowego interfejsu korzystać będą wszystkie funkcje do obsługi aukcji, oprócz wystawiania i wznawiania aukcji w tle, które łączą się jeszcze poprzez WebApi.


Oba interfejsy znacznie się różnią:

 1. RestApi nie zwraca od razu informacji np. czy aukcja się wystawiła albo czy zakończyła. Więcej szczegółów jest tutaj :arrow: viewtopic.php?t=4527

  Natychmiastowy status jest zwracany jedynie w przypadku aktualizacji trwających / zakończonych lub gdy aukcja zawiera błędy uniemożliwiające jej wystawianie.

 2. Przy wystawianiu aukcji poprzez RestApi:

  • Liczba sztuk widoczna przy aukcji w EU traktowana jest przy wystawianiu oraz aktualizacji aukcji jako ilość dostępnych sztuk, a nie suma sprzedanych i niesprzedanych jak do tej pory.

  • Teraz "Cennik Allegro" jest obowiązkowy. Nie można już wypełniać kosztów dostawy w EU - będą ignorowane. Więcej szczegółów na końcu.

  • Dodatkowe parametry kategorii mają zupełnie inne numery ID, dlatego w oknie edycji aukcji są dwie listy. Ta po lewej stronie dotyczy WebApi, natomiast po prawej RestApi.

   Przez to niestety zauważycie trochę dłuższe wczytywanie aukcji, ponieważ parametry dla tej samej kategorii trzeba pobierać dwukrotnie - dla każdego interfejsu osobno.

   Udało mi się jednak opracować mechanizm automatycznej konwersji, który w 99% przypadków powinien zadziałać prawidłowo, dlatego dla pewności proszę zweryfikować czy zaznaczone parametry się nie różnią. Konwersja odbywa się tylko podczas pierwszego wczytania aukcji do edycji.

   UWAGA :!: Na razie nie ma możliwości importu z pliku CSV oraz hurtowej edycji parametrów RestApi.


  • Przy wystawianiu aukcji nie można już zaznaczyć opcji "po zakończeniu wystaw ponownie ofertę z pełnym zestawem przedmiotów" - nie jest obsługiwana i nie Allegro nie planuje jej dodania. Trzeba wznawiać aukcje po zakończeniu poprzez EU albo wystawiać z czasem "do wyczerpania".

  • Kod produktu używany w EU wysyłany jest jako "Sygnatura" w Allegro.

  • Nadal w opisie muszą być ukrywane dodatkowe znaczniki, aby zachować np. notatki czy powiązania aukcji.

 3. Przy odświeżaniu parametrów aukcji informacja o ilości sprzedanych sztuk czy wyświetleń jest tylko z ostatnich 30 dni. Więc po tym czasie aukcje z zakładki zakończone - sprzedane trafią do niesprzedanych, ponieważ Allegro zwróci zerową ilość sprzedanych sztuk.

 4. Można aktualizować na Allegro trwające i zakończone aukcje. Jednak Allegro wymaga wcześniejszego pobrania danych aukcji z serwera (na szczęście zdjęcia są w formie linków). Przez to nie można edytować np. tylko ceny czy ilości sztuk, dlatego aktualizacja zdjęć została wydzielona jako opcja, ponieważ wgrywanie nowych zdjęć zajmuje najwięcej czasu.

UPRZEDZAJĄC PYTANIA :!: Obsługa nowych pól jak tabele, załączniki, itp. zostanie dodana po wyłączeniu w EU obsługi WebApi, aby nie mieszać ze sobą dwóch interfejsów, bo zrobi się bałagan. Zanim to nastąpi muszę mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo poprzez RestApi.


Konfiguracja cenników Allegro

Szablony cenników utworzone w EU można wyeksportować do Allegro.

Obrazek

W nowym oknie, należy wybrać konta Allegro, gdzie ma zostać zapisany. Potem automatycznie cennik Allegro zostanie przypisany przy aukcjach EU, które z niego korzystały.

W przypadku nie korzystania z szablonów EU trzeba utworzyć poprzez Allegro cenniki i przypisać je do aukcji w EU poprzez hurtową edycję :arrow: viewtopic.php?t=639

Wcześniej w oknie edycji aukcji trzeba pobrać listę cenników korzystając z tej samej opcji co przy pobieraniu listy warunków oferty.

Obrazek

Wszelkie zmiany w cennikach, należy robić poprzez stronę Allegro.

Zgłaszanie błędów

Jeśli będziecie zgłaszać błędy związane z nowym interfejsem to na początku tytułu tematu wstawcie prefix [RestApi] żeby nie zrobił się bałagan.
Pozdrawiam, Marcin
photosoft.allegro(małpa)gmail.com

:idea: Jak przesłać logi XML?

:idea: Tutaj pobierzesz najnowszy instalator EU

Wróć do „Porady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość