Od teraz można zarejestrować lub zalogować się na forum poprzez konto Facebook albo Google :) Jeśli zalogujesz się w ten sposób i na forum jest już utworzone konto o takim samym adresie e-mail, wówczas oba konta zostaną ze sobą powiązane. Czyli zachowane zostaną wszystkie ustawienia i posty.

Jeśli adresy e-mail będą różne, wówczas zostanie założone nowe czyste konto. W razie czego można zmienić w ustawieniach istniejącego konta adres na inny :arrow: ucp.php?i=ucp_profile&mode=reg_details

Ten komunikat można zamknąć w prawy górnym rogu.

Praca wielostanowiskowa w sieci LAN / internecie na serwerze VPS

OBOWIĄZKOWO proszę zapoznać się z tematami umieszczonymi tutaj przed rozpoczęciem pracy z programem.
Regulamin forum
W związku z ciągłymi pracami nad EU, część funkcji zawarta w pomocy może być nieaktualna albo w ogóle nieopisana. Jeśli natrafisz na taki temat lub będzie coś niedoprecyzowane, wówczas zgłoś w nim swoje uwagi.
PhotoSoft
Administrator
Posty: 3893
Rejestracja: 14 cze 2011, 13:10
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy
Kontakt:

Praca wielostanowiskowa w sieci LAN / internecie na serwerze VPS

Post autor: PhotoSoft » 29 paź 2012, 13:42

WAŻNE :!: Wcześniej należy aktywować obsługę pracy wielostanowiskowej w ustawieniach programu w sekcji "Konfiguracja -> Pokaż/ukryj".
Konfiguracja głównego komputera - serwera

Aby pracować w sieci lokalnej na współdzielonej bazie, należy na głównym komputerze zainstalować serwer Firebird 2.5.9, który można pobrać w wersji 32-bitowej oraz 64-bitowej w zależności od wersji systemu. Podczas instalacji klikamy cały czas "Dalej" - nic nie zmieniając.

Gdy instalacja dobiegnie końca, przechodzimy w EU do zakładki "Ustawienia -> Konfiguracja -> Baza danych". Zaznaczamy opcję "Korzystaj ze zdalnej bazy" i klikamy "Testuj połączenie" .

Obrazek

Powinniśmy ujrzeć komunikat potwierdzający prawidłowe połączenie.
BARDZO WAŻNE :!: Musimy jeszcze dodać do wyjątków serwer w zaporze/firewallu (plik "C:\Program Files (x86)\Firebird\Firebird_2_5\bin\fbserver.exe" ) i konfiguracja będzie zakończona.

Można zmienić login oraz hasło do serwera, ale nie jest to wymagane. EU będzie wtedy korzystał z domyślnych danych.
:idea: Można również skonfigurować bazę w internecie (na serwerze VPS), wtedy mamy ciągły dostęp do danych z dowolnej lokalizacji - niezależnie, gdzie się znajdujemy. Opis jest kilka akapitów poniżej.

Podłączanie pozostałych stanowisk do bazy

Konfiguracja komputerów, które będziemy podłączać przebiega podobnie z tym, że nie musimy instalować już serwera. Natomiast w polach "Adres serwera" wpisujemy adres IP komputera z bazą, który odczytujemy przy ustawieniach karty sieciowej lub opcjonalnie nazwę widoczną w sieci (mogą jednak wystąpić wtedy problemy z połączeniem).

W pole "Ścieżka bazy" wprowadzamy lokalizację bazy z głównego komputera. Na koniec testujemy połączenie.
UWAGA :!: Na KAŻDYM KOMPUTERZE włącznie z serwerem musi być zaznaczona opcja "Korzystaj ze zdalnej bazy", ponieważ przełączenie na lokalną blokuje bazę tylko dla danego stanowiska.
 
:idea: Należy pamiętać, aby z udostępnionej bazy nie korzystały różne wersje EU oznaczone innymi numerami, ponieważ może to spowodować jej nieodwracalne uszkodzenie.

Udostępnianie szablonów wydruków

W związku z tym, że szablony są zapisywane w osobnych plikach ich udostępnianie w sieci odbywa się trochę inaczej. Musimy udostępnić wszystkim użytkownikom folder, następnie na każdym komputerze należy zmapować go jako dysk sieciowy i wskazać w EU.

Zapis ".\wydruki" oznacza położenie szablonów zawsze w tym samym katalogu co EU - niezależnie od lokalizacji, z której zostanie uruchomiony.

Automatyczne aktualizacje EU

Obrazek

Opcja przeznaczona jest dla administratorów sieci. Kiedy na serwerze z bazą zostanie zainstalowana aktualizacja EU, wówczas przy zaznaczonej w/w opcji na podłączonym stanowisku program zaktualizuje się automatycznie zaraz po uruchomieniu go przez pracownika.

Instalacja Firebirda na serwerze VPS
:idea: Opis ten jest przeznaczony dla średniozaawansowanych użytkowników, którzy mają swój własny serwer VPS i chcieliby mieć dostęp do bazy z dowolnego miejsca.

W przypadku braku własnego serwera proszę o kontakt. Podam namiary na firmę, której serwery dobrze współpracują z EU. W razie zdecydowania się na zakup z mojego polecenia skonfiguruję go gratis. Mogę również wykonać konfigurację odpłatnie serwera VPS dowolnej firmy, ale bez gwarancji, iż będzie dobrze współpracował z EU.

Uruchamiamy terminal z uprawnieniami root`a i instalujemy serwer:

Kod: Zaznacz cały

apt-get install firebird2.5-super
Po instalacji wpisujemy polecenie przechodzące do konfiguracji:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure firebird2.5-super
Jedyną opcją jaką możemy ustawić to autostart serwera, potem wpisujemy dowolne hasło dla użytkownika SYSDBA i to tyle - mamy skonfigurowanego Firebirda.

Bazę wgrywamy do dowolnego folderu. Trzeba pamiętać o przypisaniu odpowiednich praw dostępu do pliku dla właściciela "firebird".

Na koniec pozostaje wpisanie do EU prawidłowych ustawień serwera oraz pełnej ścieżki do bazy.

Jak sprawdzić "ping" do serwera VPS?

Podczas pracy z bazą na serwerze VPS bardzo duży wpływ na komfort pracy, a przede wszystkim czas odczytu/zapisu danych mają opóźnienia na linii komputer <-> serwer. Możemy je sprawdzić korzystając z systemowego polecenia "ping":
  1. Klikamy "Start -> Programy -> Akcesoria -> Wiersz poleceń".
  2. Wpisujemy ping oraz adres serwera z ustawień EU, na którym jest baza, np.

    Kod: Zaznacz cały

    ping 85.56.221.23
    
  3. Otrzymamy średni czas odpowiedzi z 4-ch pomiarów, który nas interesuje.
  4. Ponawiamy test 3-krotnie dla pewności.
Wartości do 25ms są wzorowe i w tym przypadku wszystko jest ok.

Natomiast w przypadku większych opóźnień praca staje się mniej komfortowa i mamy wrażenie, że EU reaguje z opóźnieniem, a prawda jest taka, że czeka na odpowiedź serwera.

Musimy wtedy skontaktować się z firmą hostingową potwierdzić czy są problemy z serwerem. Jeśli nie to winny jest komputer albo łącze. Aby wyeliminować komputer, uruchamiamy system w trybie awaryjnym i ponownie sprawdzamy ping.

Gdy czasy będą niższe tzn., że winne jest jakieś oprogramowanie, które włącza nam się z systemem, np. antywirus, itp. Trzeba już samemu znaleźć winowajcę i je odinstalować albo przekonfigurować.

Problemy z łączem mogą wystąpić raczej jedynie, gdy korzystamy z mobilnego internetu, gdyż jego jakość póki co zostawia jeszcze wiele do życzenia i tutaj nie jesteśmy w stanie nic sami zrobić.
:idea: Powyższy poradnik możemy również zastosować, gdy łączymy się z serwerem w sieci lokalnej.
Pozdrawiam, Marcin
photosoft.allegro(małpa)gmail.com

:idea: Jak przesłać logi XML?

:idea: Tutaj pobierzesz najnowszy instalator EU

ODPOWIEDZ