Od teraz można zarejestrować lub zalogować się na forum poprzez konto Facebook albo Google :) Jeśli zalogujesz się w ten sposób i na forum jest już utworzone konto o takim samym adresie e-mail, wówczas oba konta zostaną ze sobą powiązane. Czyli zachowane zostaną wszystkie ustawienia i posty.

Jeśli adresy e-mail będą różne, wówczas zostanie założone nowe czyste konto. W razie czego można zmienić w ustawieniach istniejącego konta adres na inny :arrow: ucp.php?i=ucp_profile&mode=reg_details

Ten komunikat można zamknąć w prawy górnym rogu.

paragon a FV prywatna

Jeśli Twój temat nie kwalifikuje się do żadnej z powyższych kategorii, wówczas możesz założyć go tutaj. Dział ten służy również do kontaktu z pozostałymi użytkownikami. Nie zgłaszaj tutaj problemów dotyczących EU!
RegDos
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

paragon a FV prywatna

Post autor: RegDos » 19 gru 2019, 20:40

Mamy dwie rozbieżne informacje i chciałem zweryfikować jak wy to robicie.
Pytanie dotyczy sposobu prawidłowej fiskalizacji a potem prawidłowego wliczenia do obrotu.
Mamy sytuację, gdzie do zamówienia wystawiana jest FV dla osoby indywidualnej, gdyż nie ma jak fizycznie doręczyć paragonu (dropshipping, produkty wirtualne, itp)
Do tej pory, zgodnie z wytycznymi księgowej, nabijaliśmy też paragony do tych FV, które opisywaliśmy nr.FV oraz przechowywaliśmy.
Jednak robi się to coraz mniej wydajne i wygodne.
Natomiast dzisiaj na infolinii podatkowej (byłem 98 w kolejce, ale szybko poszło, wszyscy dzwonią co z tym mikrorachunkiem :))
miła Pani poinformowała mnie, że prawidłowe będzie również wystawianie w tych przypadkach samych FV, a dla księgowej na koniec miesiąca wystarczy samo zestawienie na podstawie którego wprowadza obrót. Oczywiście było kilka "ale" (musi być niemożność wręczenia paragonu lub dołożenia, nie mogą to być pewne grupy produktów i musi się dać na podstawie tej FV zidentyfikować transakcję)

Proszę osoby które mają podobne doświadczenia o podzielenie się swoim sposobem.

audiomaxsiedlce
Zaawansowany użytkownik EU
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: paragon a FV prywatna

Post autor: audiomaxsiedlce » 21 gru 2019, 00:48

Zazwyczaj do towaru załączamy paragony, lub faktury VAT, ale bywają sytuacje kiedy osoba "bezNIPowa" życzy sobie fakturę, wówczas faktura idzie do klienta, a druga zostaje u nas z podpiętym paragonem. Bez opisów i zbędnej zabawy. Podczas kontroli US nie kwestinowano tej formy. Wydaje mi się, że jest to podobna sytuacja do Twojej.
Pozdrawiam
Joanna

robi1976
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Post autor: robi1976 » 14 sty 2020, 11:02

od 1 stycznia nie możesz wystawiać faktury do paragonu jeśli na paragonie nie ma numeru NIP lub PESEL

audiomaxsiedlce

Post autor: audiomaxsiedlce » 14 sty 2020, 11:21

@robi1976

Tak, ale ten obowiązek dotyczy faktur dla firm, bo dla osób prywatnych wybijamy nadal paragon i skoro życzą sobie fakturę, paragon z kopią faktury zostaje u nas. 
Pozdrawiam
Joanna

robi1976
Kontakt:

Post autor: robi1976 » 14 sty 2020, 11:32

audiomaxsiedlce pisze:
14 sty 2020, 11:21
@robi1976

dla osób prywatnych wybijamy nadal paragon i skoro życzą sobie fakturę, paragon z kopią faktury zostaje u nas. 

właśnie o tym piszę, jeśli na paragonie nie masz numeru NIP nie możesz do niego wystawić faktury!
chyba że ja coś źle zrozumiałem, ale wydaje mi się że miało to ukrócić proceder wystawiania faktur do "znalezionych" paragonów

rafalleczek
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Post autor: rafalleczek » 14 sty 2020, 11:41

robi1976 - obowiązek nip jest tylko w przypadku firm - czyli jak wystawiasz fakturę do paragonu dla firmy to wtedy na tym paragonie musi być nr nip. Jak wystawiasz paragon dla osoby fizycznej nip nie jest obowiązkowy a już w ogóle pesel o którym piszesz to trochę wprowadzanie w błąd użytkowników . Joanna dobrze robi :-)
RZ

robi1976
Kontakt:

Post autor: robi1976 » 14 sty 2020, 12:13

pesel to numer pozwalający zidentyfikować nabywcę, ale może faktycznie dotyczy to tylko zakupów na firmę...

poplątanie z pomieszaniem!
mi księgowa kazała wystawiać dla klientów indywidualnych faktury bez paragonu czyli tak jak dla firm tylko bez NIPu...

rafalleczek

Post autor: rafalleczek » 14 sty 2020, 12:24

Na tym forum już się dużo tego przewijało - niestety niektóre księgowe (księgowi) są niereformowalni i często mówią że czegoś nie można jak można albo coś jest źle jak jest dobrze :-) . Ostatnio miałem fajną pogawędkę z panią prowadząca księgowość dla firmy której wystawiłem FV. Jak wiadomo podatek można wyliczać z poszczególnych pozycji lub od sumy całości. W zależności jak to robimy czasami wychodzą różnice wynikające z zaokrągleń poszczególnych pozycji. EU wystawia faktury licząc VAT od sumy - a Pani w swoim programie wprowadza na poszczególne pozycje. Wyszła jej kwota o grosz wyższa i dzwoni z pretensjami żebym jej wysłał prawidłową fakturę . Na nic moje tłumaczenia że takie sytuacje są normalne i nawet ustawa dopuszcza takie groszowe różnice. Niech księguje tak jak ma i będzie dobrze. Pani się uparła że nie - ona nie może tego zaksięgować i żąda faktury z poprawnymi kwotami. Widząc że kobiecie nie przetłumaczy - poprawiłem sumy częściowe tak żeby jej się zgadzało i żeby mieć spokój. No ale tak to bywa jak teraz księgową (księgowym) można stać się każdy w kilka dni zaliczając odpowiedni kurs :-) - a dokładniej wnosząc odpowiednią opłatę :-)

Pozdrawiam

RZ

audiomaxsiedlce

Post autor: audiomaxsiedlce » 14 sty 2020, 13:16

@rafalleczek

Masz rację w całej rozciągłości. Przez 27 lat ciągnęłam sama księgowość u siebie, ale teraz od dwóch lat brakuje mi doby na obróbkę wszystkiego, tym bardziej, że urzędy myślą nad tym jakby nas up..ć.
Oddałam papiery do biura........... niby zadowolona jestem, ale dziewczyny ciągle "mieszają", bo również gubią się w tym wyścigu.
Przez dwa lata zdarzyły mi się 4 przypadki, które podważyłam i racja była po mojej stronie, co prawda biuro na nas uczy się księgowości co do sprzedaży internetowej, ale czy tak powinno być, że ja mam kontrolować ?

Dla swojego świętego spokoju wychodzę z założenia, "najlepszą formą zaufania, jest kontrola". 

@robi1976

"
mi księgowa kazała wystawiać dla klientów indywidualnych faktury bez paragonu" - dopytaj dokładnie czy oby na 100% tak jest dobrze, to moja mała sugestia. ;)

Pozdrawiam
Joanna

rafalleczek

Post autor: rafalleczek » 14 sty 2020, 14:21

Ja zrobiłem to samo z tego samego powodu :-) - pierwsze 3 lata  na ryczałcie robiłem sam po przejściu na książkę i VAT było więcej roboty i trzeba było pilnować na bieżąco przepisów więc zdecydowałem się na księgowego. Teraz płacę nieduże pieniądze i chociaż mam spokój oraz na bieżąco informację co się zmienia ale nie powiem że podliczenia tak dla sprawdzenia nadal robię :-)

A co do drukowania FV bez paragonu.  Tak tak też jest ok - księgowa to później tylko musi dobrze rozliczyć , co nie poszło przez kasę dodać do dochodu - raportu miesięcznego z kasy . Może wystawiać faktury dla osoby fizycznej z paragonem i bez paragonu - obie formy prawidłowe wydaje mi się że to uproszczenie dla niej  bo nie musi sobie rozbijać co poszło przez kasę a co nie stąd ten wymóg :-) 
RZ

ODPOWIEDZ